کلینیک توانبخشی شناختی زیر نظر مرکز پژوهشی علوم اعصاب شناختی رفتار
۵ مهر ۱۳۹۶
baztavani
لزوم بهره‌برداری از فناوری‌های علوم شناختی در نظام آموزشی
۲ آبان ۱۳۹۶

ایران یکی از کشورهای پیشرو خاورمیانه درحوزه علوم شناختی است.

baztavani

baztavani

ایران یکی از کشورهای پیشرو خاورمیانه درحوزه علوم شناختی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: ایران در حوزه علوم شناختی در جایگاه دوم منطقه قرار دارد.

ایران یکی از کشورهای پیشرو خاورمیانه درحوزه علوم شناختی است.

البته، در این زمینه باید تلاش بیشتری داشته باشیم چرا که رقابت بسیار شدیدی میان کشورها وجود دارد.

همچنین تا کنون ۱۲شرکت دانش بنیان در این حوزه ایجاد شده است.

سید کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار داشت: در گذشته یک دانشمند یا حکیم در حوزه های مختلف علمی تسلط داشت.
به عنوان مثال دانشمندان ایرانی چون ابن سینا، فارابی و بیرونی در علوم آن روز دنیا همچون فلسفه، ریاضی، فیزیک، شیمی و حتی طب مهارت داشتند، اما با گذشت زمان رشته های علمی از یکدیگر تفکیک شد و شاخه های علمی و حوزه های تخصصی بسیاری به وجود آمد.
وی ادامه داد: رشته های مختلف علمی در حالی از هم جدا شدند که پدیده های عالم یکپارچه و در هم تنیده است. به همین دلیل امروزه از مطالعات میان رشته ای و فرارشته ای برای مطالعه پدیده های هستی و رویدادهای جاری صحبت می شود
 دانشمندان در تلاشند مجدداً با ترکیب رشته های مختلف به وحدت و یکپارچکی علم بازگردند. علوم و فناوری های اطلاعات، نانو، زیستی و شناختی که به علوم و فناوری های همگرا (NBIC) مشهور شده اند، در تعامل با یکدیگر در تلاشند تا پدیده های هستی از جمله مغز و ذهن انسان را بهتر بشناسند.
علوم شناختی پروژه‌ای در حال پیشرفت است که از دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی آغاز شده و نام «علوم شناختی» در سال ۱۹۷۳ به آن داده شده است. این شاخه از علم هنوز در ابتدای راه قرار دارد و افق‌های بسیاری برای گسترش و پژوهش دارد.
علوم شناختی یک «علم» است و بنابراین با روش‌ها و معیارهای علمی سرکار دارد. مهمترین اصل این علم آن است که «ذهن را می‌توان به طور علمی فهمید». همین امر سبب می‌شود که علوم شناختی یک رویکرد مادی‌گرایانه [Materialism] (مانند فیزیک، شیمی، گیاهشناسی و…) به ذهن باشد.

 

منبع:ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی