آزمایش های مشهور روان شناسی
۱۲ فروردین ۱۳۹۴
فراخوان همایش ضرورت گفتگو در علوم انسانی: مطالعات میان رشته ای
۱۶ فروردین ۱۳۹۴

تقویت توانمندی‌های مغز با ذهن ورز شریف

سیناپرس: پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف نرم‌افزار بومی را برای تقویت توانمندی‌های مغزی توسعه داده‌اند که می‌تواند پس از دو ماه تمرین، برخی عملکردهای مغز را در سالمندان تا ۴ برابر تقویت کند.

سالمندی علاوه بر کاهش توانمندی‌های جسمی به تحلیل رفتن توانمندی‌های مغزی نیز می‌انجامد که عوارض آن به صورت بیماری‌هایی از قبیل فراموشی ظاهر می‌شود. بنا به گفته کارشناسان مغز را نیز می‌توان همانند عضلات با تمرینات توانبخشی در مقابل برخی از این بیماری‌ها تقویت کرد. این کاری است که پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف تلاش کردند تا با طراحی یک نرم‌افزار بومی انجام دهند. مریم هویت طلب، سرپرست پروژه ذهن ورز شریف ضمن تاکید بر تاثیرات مثبت تمرین دادن مغز در بهبود عملکرد آن می‌گوید:« مغز نیز مانند عضلات با تمرین تقویت می‌شود و ذهن ورز شریف در واقع مجموعه بازی‌هایی هست که به صورت علمی هدفمند و با توجه به ویژگی‌های افراد سالمند طراحی شده تا افراد با انجام دادن این بازی‌ها بازیابی مهارتهای از دست رفته خود بپردازند.» وی در ادامه می‌افزاید:« این مجموعه شامل ۴ بازی است که بطور هدفمند برای تقویت ۴ توانمندی مغز به کار میرود، تقویت حافظه کوتاه مدت، سرعت عمل و انعطاف پذیری.»

تقویت مهارت‌های ۴ گانه مغز با کمک بازی

هم‌اکنون بازی‌های بسیاری برای تلفن‌های هوشمند طراحی شده که ادعای تقویت مغز را دارند اما بنا به گفته استاد دانشگاه صنعتی شریف، تنها تعداد کمی از این بازی‌ها پایه و اساس علمی دارند. نرم افزاری که طی این پروژه تولید شده است یک الگوی ورزشی برای تقویت حافظه، تمرکز، انعطاف پذیری و سرعت عملکرد مغز افراد است. برای رسیدن به این هدف از چهار بازی استفاده شده است. یکی از مهمترین ویژگی های این نرم افزار قابلیت تشخیص سن حدودی مغز فرد بر اساس نتایج او در هر یک از این بازی ها می‌باشد .برای تشخیص سن مغز از داده‌های آماری و مدل‌های ریاضی و نتایج بازی و عملکرد افراد ایرانی استفاده شده است. خانم هویت طلب در این رابطه می‌گوید:«از نتایج اماری جامعه ۱۰۰ نفره کاربر ایرانی که درمدت دو سال جمع آوری گردید برای مدلسازی سن بهره جستیم.» وی همچنین در خصوص سایر ویژگی‌های بومی ذهن ورز شریف می‌گوید:« طراحی شکل و ترکیب بازی‌ها براساس ویژگیهای سالمندان انجام شده است به گونه ای که نیاز به عینک یا دانستن مهارت خاصی برای استفاده و بکارگیری ذهن ورز شریف ندارند.»

افزایش چند برابری توانمندی مغز سالمندان

نتایج آزمایش ۲ ماهه بر روی سالمندان نشان می‌دهد، انجام تمرینات مغزی توسط ذهن ورز شریف تاثیرات شگرفی بر روی بهبود توانمندی‌های مغزی آنها داشته است. سرپرست پروژه ذهن ورز شریف در این باره می‌گوید:« در بازی اعداد که برای حافظه کوتاه مدت طراحی شده در افراد بالای ۵۵ سال تا ۴ برابر پیشرفت مشاهده گردیده است . دربازی کلمات که برای حافظه پویا طراحی گردیده پیشرفت ۷۲ درصد ، در بازی سرعت عمل ۳۶ درصد و در انعطاف پذیری که چند نوع فعالیت را همزمان دربرمیگیرد و بازی پیچیده تری است ۲۱ درصد پیشرفت حاصل شده است.» خانم هویت طلب در ادامه به آثار این بهبودها در زندگی روزمره افراد اشاره کرده و می‌گوید:« ۴ تا ۶ هفته پس از آغاز آزمایش‌ها افراد اعلام می‌کرند که بر خلاف گذشته میتوانند شماره تلفن ها را به راحتی به خاطر بسپارند همچنین افرادی که یک روز در میان بازی ها را انجام میدادند بعد از ۶ تا ۸ هفته به طور کلی زندگی اجتماعی بهتری را تجربه می‌کردند و از احساس نشاط پویاتری برخوردار بودند.» وی همچنین استفاده مستمر از ذهن ورز شریف را در بهبود عملکرد مغزی جوانان نیز موثر دانسته و می‌گوید:« نتایج شهودی برای سالمندان بهتراست چون آنان یک نقصان شدیدی دارند و با انجام تمرینات عملا به مغز توان مجدد میبخشند ولی در مورد جوانها که دچار نقصان حافظه نیستند فقط این کار سرعت یافتن اطلاعات ذخیره شده درمغز بهتر میشود.»

شایان ذکر است ذهن ورز شریف توسط گروه توانبخشی دانشگاه صنعتی شریف در دسترس همگان قرار گرفته و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت www.zehnvarz-sharif.com به رایگان از آن استفاده کنند. به گفته سرپرست پرو‌ژه ذهن ورز شریف اهمیت شاخص این ورزش ذهنی در ایجاد ارتباط بین نرونها و فعال و زنده نگاه داشتن آنهاست که به روشنی میتواند از شروع بیماریهای آلزایمر جلو گیری نماید.

http://sinapress.ir

توانبخشی شناختی | بازتوانی شناختی
توانبخشی شناختی | بازتوانی شناختی
مدیریت سایت ، روان شناس ، مشاور تبلیغات مراکز خدماتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonارتباط با ما