درباره بازتوانی شناختی

[vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_column_text]

علوم شناختی که به طور ساده به صورت «پژوهش علمی دربارهٔ ذهن و مغز» تعریف می‌شود، شاخه‌ای میان‌رشته‌ای است که از رشته‌های مختلفی مانند روان‌شناسی، فلسفه ذهن، عصب‌شناسی، زبان‌شناسی، انسان‌شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی تشکیل شده است. این علم به بررسی ماهیت فعالیت‌های ذهنی مانند تفکر، طبقه بندی و فرایندهای که انجام این فعالیتها را ممکن می‌کند می‌پردازد. به صورت مشخص تر از جمله اهداف اصلی این رشته پژوهش در زمینه بینایی، تفکر و استدلال کردن، حافظه، توجه، یادگیری، و مباحثی مربوط به زبان می‌باشد.

دهه 1990 دهه مغز نامیده شد. بسیاری از کشورها با سرمایه گذاری های کلان در جهت کشف اسرار مغز با یکدیگر به رقابت پرداختند.

از اواخر دهه 50 و اوایل دهه 60 قرن بیستم میلادی نگاه محققان به ذهن معطوف به بررسی بازنمایی های ذهنی و نحوه پردازش آنها شد و از این رهگذر بود که دانشی میان رشته‌ای پیدا شد که امروزه آن را علوم شناختی می نامند.انجمن علوم شناختی و نشریه علوم شناختی در آمریکا از دهه 1970 بنیان نهاده شد. از دهه 1990 فناوری های تصویربرداری و مطالعه مغز با ابزارهای جدید موجب شد علوم اعصاب سهمی جدی تر در پیشرفت علوم شناختی داشته باشد. دانشگاه های متعددی برنامه های آموزش وپژوهش در این رشته را دایر کردند.

در حال حاضر بيش از 60 دانشگاه در آمريكاي شمالي، اروپا، آسيا و استراليا مشغول تربيت دانشجويان و محققين اين رشته هستند و نيز بسياري از مراكز علمي ديگر دروس مربوط به اين رشته را ارائه می کنند.

ویژگی ذاتی علوم و فناوریهای شناختی در تلاش برای کسب آگاهی از اسرار وجودی انسان، جذابیت قابل توجهی را برای جذب جوانان به این حوزه فراهم نموده است.

در ایران دکتر سید کمال خرازی، دبیر ستاد راهبردی توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم نامه سه جانبه ای با دکتر رضا فرجی دانا وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری و دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی امضا کردند.این تفاهم نامه به منظور هم افزایی تلاش های جاری در هر سه نهاد مسوول در زمینه آموزش، ترویج و تربیت نیروی انسانی ، پژوهش و توسعه دانش و فناوری های شناختی شکل گرفته است.

 

 پس از 5 سال کار مداوم در کلنیک های مختلف،گذراندن دوره های اموزشی ، کار بالینی و استفاده از این ابزار ها و بررسی نتایج درمان از طریق تکنولوژی های نوین بر آن شدم تا با تشکیل تیم کارشناسی از متخصصینی که طی این دوره با آنها کار کرده بودم سایتی را طراحی کنم که جدای از فعالیت کلینیک ها  به جمع آوری داده ها و ابزار های این حیطه و معرفی آنها  در 6 بعد ( هوش ، حافظه ، توجه و تمرکز ، خلاقیت ، گفتار و زبان ، پردازش شنوایی در طول دوران رشد  ) بپردازد تا از این طریق  اطلاعات مفیدی در اختیارعموم قرار دهم .همچنین راه ارتباطی بین کارشناسان و افرادی که نیاز به این اطلاعات دارند ایجاد کردیم  تا از طریق انجمن های گفتگو این تعامل بصورت نزدیک تر و دقیق تر ایجاد شود.معرفی مراکز ارائه دهنده خدمات تکنولوژیک ، معرفی و فروش ابزار های بازتوانی شناختی ، ارائه راهکارها و معرفی تکنولوژی های نوین برای آشنایی هر چه بیشتر افراد به زبانی ساده از دیگر ایده های اجرا شده در این سایت می باشد. همچنین معرفی دوره های آموزشی ، فرصت های تحصیلی ، اخبار روز بازتوانی شناختی ، روشها و تحقیقات جدید این حوزه در ایران و جهان و اشنایی با ابزار های نوین سنجش و بازتوانی شناختی برای متخصصین  از جمله  خدماتی است که در این سایت ارائه می شود.

همانند نو بودن این رشته، در ایران ما نیز در اول راه هستیم . حتما در ابتدا نواقصی هم وجود خواهد داشت که با پیشرفت کار به مرور اصلاح خواهد شد.

این سایت وابسته به  کلینیک و یا مرکز پژوهشی خاصی نیست و تماما با دل مشغولی های شخصی من در راستای خدمت رسانی و ایجاد راه های تازه برای  کمک به رشد افراد و بالابردن سطح بهداشت روانی جامعه ایجاد شده است . لذا از همه اساتید ، دوستان و کاربران سایت صمیمانه دعوت می کنم تا نظرات و پیشنهادات خود را برای ارتقاء سطح کیفی سایت با ما درمیان بگذارند .

                                                                                                                                       به امید روزهایی پر از شادی

                                                                                                                                     مدیر سایت بازتوانی

                                                                                                                                    علیرضا صدیق منش

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *