ایران یکی از کشورهای پیشرو منطقه در حوزه علوم شناختی است.

کلینیک توانبخشی شناختی زیر نظر مرکز پژوهشی علوم اعصاب شناختی رفتار
5 مهر 1396
لزوم بهره‌برداری از فناوری‌های علوم شناختی در نظام آموزشی
2 آبان 1396

ایران یکی از کشورهای پیشرو منطقه در حوزه علوم شناختی است.

ایران یکی از کشورهای پیشرو منطقه در حوزه علوم شناختی است.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی گفت: ایران در حوزه علوم شناختی در جایگاه دوم منطقه قرار دارد، البته، در این زمینه باید تلاش بیشتری داشته باشیم چرا که رقابت بسیار شدیدی میان کشورها وجود دارد.

همچنین تا کنون 12شرکت دانش بنیان در این حوزه ایجاد شده است.

سید کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی اظهار داشت: در گذشته یک دانشمند یا حکیم در حوزه های مختلف علمی تسلط داشت.

به عنوان مثال دانشمندان ایرانی چون ابن سینا، فارابی و بیرونی در علوم آن روز دنیا همچون فلسفه، ریاضی، فیزیک، شیمی و حتی طب مهارت داشتند، اما با گذشت زمان رشته های علمی از یکدیگر تفکیک شد و شاخه های علمی و حوزه های تخصصی بسیاری به وجود آمد.
وی ادامه داد: رشته های مختلف علمی در حالی از هم جدا شدند که پدیده های عالم یکپارچه و در هم تنیده است. به همین دلیل امروزه از مطالعات میان رشته ای و فرارشته ای برای مطالعه پدیده های هستی و رویدادهای جاری صحبت می شود

 دانشمندان در تلاشند مجدداً با ترکیب رشته های مختلف به وحدت و یکپارچکی علم بازگردند. علوم و فناوری های اطلاعات، نانو، زیستی و شناختی که به علوم و فناوری های همگرا (NBIC) مشهور شده اند، در تعامل با یکدیگر در تلاشند تا پدیده های هستی از جمله مغز و ذهن انسان را بهتر بشناسند.

منبع:ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی

علیرضا صدیق منش
علیرضا صدیق منش
مدیریت سایت ، روان شناس ، مشاور تبلیغات مراکز خدماتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *