کلینیک توانبخشی شناختی

کلینیک توانبخشی شناختی

در کلینیک های توانبخشی شناختی خدمات توانبخشی شناختی برای گروه های سنی مختلف جهت توانمند سازی و یا بهبود اختلالات مختلف در اختیار علاقمندان قرار می گیرد .

همچنین در برخی از مراکز کلاس های فردی و گروهی برای آموزش والدین در بسته توانمند سازی شناختی به عنوان بسته تکمیلی ارائه می گردد.

توانبخشی شناختی یا بازتوانی شناختی چیست؟

توانبخشی شناختی ( بازتوانی شناختی)  شامل مجموعه برنامه هایی برای تمرین مغز می باشد که منجر به ارتقاء کارکردهای ذهنی و شناختی فرد و در نتیجه موفقیت های فردی در حوزه های نظیر تحصیل، شغل و روابط اجتماعی می گردد.

توانبخشی شناختی به انگلیسی
Cognitive rehabilitation(CR)

افرادی که دارای آسیب مغزی هستند و یا افرادی که در کارکردهای شناختی خود آسیب دیده اند می توانند از این برنامه ها بهره برده و کارکردهای شناختی و ذهنی خود را بهبود بخشند.
علاوه برافرادی که در زمینه کارکردهای شناختی آسیب دیده اند، افرادی که به دنبال افزایش مهارت ها و توانمندی های ذهنی هستند نیز از این برنامه ها برای ارتقاء عملکرد خود استفاده می کنند. بنابراین توانبخشی شناختی (بازتوانی شناختی) یک فرایند آموزشی در راستای ارتقاء عملکرد می باشد.
به منظور بهره گیری هر چه بهتر از برنامه هایتوانبخشی شناختی (بازتوانی شناختی) لازم است ابتدا کارکردهای ذهنی و شناختی فرد مورد ارزیابی قرار گرفته تا نقاط ضعف و قوت فرد مشخص گردند


مهم ترین عناوین این خدمات عبارتند از:

تقویت مغز کودک و نوجوان

ارزیابی شناختی

توانمندسازی شناختی

توانبخشی شناختی اختلالات یادگیری و حافظه

توانبخشی شناختی اختلالات طیف اتیسم

توانبخشی شناختی اختلالات نقص توجه و بیش فعالی

تحریک الکتریکی مغز (tDCS)

 

آشنایی با ابزار های توانبخشی شناختی

 

جهت مشاوره با شماره های بالای صفحه تماس بگیرید.