سمینار مدیران مهدهای پیشرو
۲۵ بهمن ۱۳۹۳
سمینار کارکردهایی اجرایی مغز
۹ اسفند ۱۳۹۳

نورومارکتینگ

نورومارکتینگ Neuromarketing روشی جدید در تبلیغات و بازاریابی است که به جای استفاده از روش‌های سنتی مانند گروه هدف و نظرسنجی، با کمک ارزیابی و تحلیل عملکرد مغز پی به میزان موفقیت یک کالا، برند یا تبلیغ می برد. نورومارکتینگ یکی از کاربردهای علم نوروساینس محسوب می شود و هدف آن استفاده از دانش نوروساینس در طراحی، تولید و تبلیغات کالاها و خدمات می باشد. سعی تمام تولید کنندگان کالاها این است که کالایی تولید کنند که مورد نیاز و پسند مشتریان آن کالاها باشند. طراحان کتاب، دکوراسیون و … نیز می کوشند نا فضایی را طراحی کنند که بهترین تأثیر را بر استفاده کنندگان داشته باشند. نوروساینس به بررسی و تحلیل نحوه تصمیم گیری و انتخاب مشتریان و تأثیر رویدادها بر مغز انسان می پردازد. به این ترتیب با کمک تحلیل و آنالیز چگونگی انتخاب و تصمیم گیری در انسان با کمک نوروساینس می توان کالایی طراحی و تولید کرد که کاملا منطبق بر نیازهای فرد و انتخاب های او باشد. در ساخت تبلیغات و فروش نیز نوروساینس به ما کمک می کند تا هر چه بهتر و صحیح تر به معرفی و تبلیغ کالای مورد نظر بپردازیم و از صرف هزینه های زیادی پرهیز کنیم.

مهم‌ترین هدف نورومارکتینگ، بررسی واکنش‌های مغزی، هیجانی و یا ادراکی ذهن مشتری در برابر محرک‌های بازاریابی است.

نورومارکتینگ، احساس را مهم ترین محرک خرید معرفی می‌کند. زمانی‌که با محصولی روبرو می‌شویم، تصمیم ما مبنی بر خرید یا عدم خرید آن محصول، به احساسات ما هنگام مشاهده آن بستگی دارد. خرید با احساس تحریک شده و با منطق توجیه می‌شود و حتی قیمتی که پرداخت می‌کنیم، با ضمیر ناخودآگاه و احساسات ما در ارتباط است. بنابراین، زمانی که محصولی را می‌بینیم، در ناخودآگاه تصمیم می‌گیریم که آیا این محصول را خریداری کنیم یا نه.

در واقع نورومارکتینگ بر فرایندهای ناهشیار در تصمیم‌گیری تأکید دارد. به این معنی که ۹۵٪ از تصمیم‌گیری‌های ما در ناهشیار اتفاق می‌افتد، جایی که از آن آگاهی نداریم. در حقیقت حجم بسیار یزرگی از اطلاعات در خارج از سطح آگاهی و هشیار ما پردازش می‌شوند و ادراک، گرایش‌ها و علائق ما را می‌سازند. نورومارکتینگ می‌گوید که انسان در ناهشیار خود تصمیم را می‌گیرد و سپس در هشیاری برای آن دلیل منطقی پیدا می‌کند. هدف از این روش این است که با کمک دانش نورومارکتینگ تأثیر محرک‌های بازاریابی و تبلیغاتی را بر ناهشیار مخاطب بسنجیم.

وب سایت شخصی علیرضا صدیق منش

توانبخشی شناختی | بازتوانی شناختی
توانبخشی شناختی | بازتوانی شناختی
مدیریت سایت ، روان شناس ، مشاور تبلیغات مراکز خدماتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *